
Nenechte si ujít
Věk je jenom číslo: čtvrtá konference Vogue Live na téma Longevity
se uskuteční 25. května 2023, vystoupí Kurková, Maxová i Peacock
Jednodenní konference se bude zabývat tím, co o dlouhověkosti ví věda, jak prožít dlouhý, naplněný a zdravý život nebo jak už v mládí investovat do budoucího zdraví a krásy.
Ve čtvrtek 25. května 2023 se v budově Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v pražské Troji uskuteční již čtvrtá konference Vogue Live. Pořádá ji magazín Vogue CS a moderovat ji bude supermodelka Karolína Kurková. Konference s titulem Future World: Longevity se bude věnovat udržitelnosti, inovaci,dlouhověkosti a spokojenému životu.
Mezi mluvčí, kteří na celodenní akci vystoupí, patří kupříkladu
- podnikatel Burak Öymen, spolumajitel luxusního konceptu Harvest Kaplankaya, a jeho manželka, modelka a filantropka Tereza Maxová,
- lékařka Iva Holmerová, garantka studijního oboru Longevity Studies na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy,
- výživová poradkyně Gabriela Peacock, autorka knihy Úžasnější za dva týdny.
Konference se koná pod záštitou profesorky Mileny Králíčkové, rektorky Univerzity Karlovy, a ve spolupráci s Fakultou humanitních studií.
Vstupenky jsou již nyní v prodeji na webu Vogue-live.cz.
Celodenní program nabídne přednášky, rozhovory před publikem i panelové diskuze. Hosté budou mít také výjimečnou možnost seznámit se s vystupujícími osobně a navázat cenné nové kontakty.
Je Vám nad 65 let?
Hledáme účastníky a účastnice do výzkumné části projektu RECETAS.

•Jste žena nebo muž ve věku nad 65 let?
•Pociťujete někdy osamělost? /
Máte zkušenost
s pocitem osamělosti?
•Dopravíte se samostatně na určené místo v Praze?
Připojte se k výzkumné části projektu RECETAS. Přihlaste se jednoduše na e-mail recetas.praha@seznam.cz nebo vytočte číslo 776 630 431.
Přednáška na téma jak se dostat do médií?
Doktorandka Judita Matyášová se dlouhodobě věnuje popularizaci vědy v celostátních médiích. V rámci přednášky pořádané 28. 2. 2022 vysvětlila, jak se v uplynulých letech změnil novinářský svět a jak je potřeba na tyto změny reagovat. Judita představila konkrétní příklady z novinářské praxe a popsala, co redaktory spolehlivě odradí, a co je naopak zaujme. V závěru přednášky Judita poradila, jak novináře nadchnout pro vědecké téma, aby o něm napsal několik tiskových stran v celostátních týdenících či měsíčnících.
Nová spolupráce
Náš obor Studia dlouhověkosti a CELLO spolupracuje s pracovní skupinou dlouhodobé péče (Special Interest Group on Long-Term Care and Nursing Homes SIG LTC NH) Evropské společnosti pro geriatrickou medicínu European Geriatric Medicine Society (EuGMS). EuGMS je mezinárodní organizace, která se zabývá nejen výzkumem v oblasti geriatrie a gerontologie, ale také aplikací nových poznatků do praxe. Martina Paulíková a Iva Holmerová se každý měsíc zúčastňují online setkání SIG LTC NH, kde spolu se specialisty z evropských zemí řeší aktuální problémy medicíny dlouhodobé péče a dále se zabývají otázkou vzdělávání lékařů v dlouhodobé a postakutní péči.
Dále spolupracujeme s iniciativou LTC- COVID, která sleduje a hodnotí vliv onemocnění COVID-19 na seniory a pacienty dlouhodobé péče. Rozšířili jsme také spolupráci s Department of Health Policy, London School of Economics and Political Science a podílíme se na zprávě o situaci dlouhodobé péče v České republice. V rámci ELTECA - Exchange of Experience in Long-Term Care - spolupracujeme s dalšími zájemci o dlouhodobou péči zejména v zemích střední a východní Evropy.
Pražské gerontologické dny 2021
Ve dnech 6. - 7. října 2021 proběhne v Kongresovém centru Praha (5. května 1640/65, Praha 4) již tradiční setkání profesionálů působících v oblasti gerontologie Pražské gerontologické dny. Pořadateli jsou Česká alzheimerovská společnost, Česká gerontologická a geriatrická společnost ČLS JEP, Gerontologické centrum a Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK. Letošním tématem je Život s demencí v nové době. Konference proběhne hybridní formou, více informací zde.
Podporujeme pohyb nejen seniorů
v následujícím rozhovoru, který si můžete přečíst ZDE.
Reflexe současné situace v zařízeních pro seniory
Dne 27. března 2020 vyšel v internetovém deníku Seznam Zprávy článek s reflexí současné situace v zařízeních, která se dlouhodobě starají o seniory. Autorkou je ředitelka Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., dostupný je zde.
COVID-19 a starší lidé
Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK připravilo zásady pro týkající se starších osob v současné epidemiologické situaci.