Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

Tisková zpráva – 23. srpna 2023

Projekt RECETAS od září opět nabídne seniorům možnost zapojit se do programu proti osamělosti.

Bydlí sice ve městě, které má více než milion obyvatel, ale občas se cítí osaměle uprostřed metropole. Takové pocity zažívají senioři z Prahy, kteří se zapojili do mezinárodního vědeckého projektu RECETAS. Odborníci z Univerzity Karlovy pro ně organizují společné aktivity v přírodě. Motivují seniory, aby navázali nová přátelství a zlepšila se kvalita jejich života. Nyní se mohou přihlásit do další fáze projektu. 

Koordinátoři pětiletého projektu letos na jaře zorganizovali sérii akcí pro skupiny seniorů. Společně se vydali na příklad na procházku centrem Prahy, jeli na výlet do Vinořského parku a vyrazili na houby do Klánovického lesa. Na podzim plánují další aktivity v přírodě v různých částech metropole. "Chceme zjistit, zda by lidem ve věku 65+ pomohlo, kdyby měli víc příležitostí seznámit se s někým novým v rámci společných setkání. Předpokládáme, že by mohli navázat nová přátelství a může se díky tomu zlepšit kvalita jejich života. Pokud se tato teorie potvrdí, pak chceme iniciovat začlenění těchto aktivit pro starší lidi do nabídky veřejného zdravotnictví. Praktický lékař by seniorovi doporučil, kde se v blízkosti jeho bydliště konají podobné akce,"
říká lékařka Iva Holmerová z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, které v Česku koordinuje projekt RECETAS.

Do projektu se může přihlásit každý, komu je 65+, bydlí v Praze a okolí, zažívá občas pocity osamělosti a je schopen se sám dopravit na místo srazu, kde budou aktivity probíhat. Zájemci se mohou hlásit od teď do konce září na email: recetas.praha@seznam.cz nebo na telefonicky na čísle: 776 630 431. 

"Pro účastníky jsme připravili zdarma několik akcí po celé Praze, které budou probíhat od října do prosince. Připravena je nabídka téměř třiceti aktivit, ze kterých si budou moci účastníci vybrat. Může to být například naučná stezka v Čakovicích, Japonská zahrada nebo pozorování ptáků na Vltavě. Podoba spolupráce na programu je dvojí - aktivní nebo pasivní a rozhodne o tom náhodný výběr. Obě podoby účasti jsou ale stejně důležité pro budoucí výstupy vědecké studie. Spolupráce pro každého účastníka také znamená, že pro ně čtyřikrát za rok připravíme dotazníky, kde se zeptáme, co jim pomáhá překonat pocity osamělosti." říká Alžběta Bártová, vedoucí projektu RECETAS, který probíhá souběžně v Barceloně, Helsinkách, Melbourne, Marseille a Cuence (Ekvádor).

Fotografie z projektu v tiskové kvalitě zde: https://www.cello-ilc.org/fotogalerie/

O Centru pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK (CELLO):
Centrum je interdisciplinárním vědeckým a konzultačním pracovištěm při FHS UK. Zabývá se problematikou péče, dlouhověkosti, etiky péče a dis/ability a přispívá k jejich poznávání. Propojuje výzkum s praxí, zapojuje studenty, pečující, pracovnice a pracovníky, klientky a pacienty sociálních a zdravotních služeb. Tým centra se podílí na vzdělávání odborníků v oblasti dlouhodobé péče, geriatrie a gerontologie a etiky péče. Přispívá k tvorbě politiky a veřejné diskusi v této oblasti.

Více informací o CELLO najdete zde: https://www.cello-ilc.org/
Více informací o projektu RECETAS najdete zde: https://www.cello-ilc.org/recetas/

Kontakty:
Blanka Novotná, PR a komunikace projektu RECETAS, E: blanka.novotna24@gmail.com, tel.: 608 448 834
Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče, https://www.cello-ilc.org/recetas/

Ondřej Váša, proděkan pro vnější vztahy Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, E: pr@fhs.cuni.cz, tel.: 778 427 972


Tisková zpráva – 12. května 2023

Hlavní koordinátorka projektu RECETAS Jill Litt a odborná garantka projektu v České republice Iva Holmerová vystoupí dne 25. května 2023 se svými příspěvky na 4. konferenci Vogue-live.

Konference se koná pod záštitou Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a v jejím sídle.

Věk je jenom číslo: čtvrtá konference Vogue Live na téma Longevity se uskuteční 25. května 2023, vystoupí Kurková, Maxová i Peacock

Jednodenní konference se bude zabývat tím, co o dlouhověkosti ví věda, jak prožít dlouhý, naplněný a zdravý život nebo jak už v mládí investovat do budoucího zdraví a krásy

Ve čtvrtek 25. května 2023 se v budově Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v pražské Troji uskuteční již čtvrtá konference Vogue Live. Pořádá ji magazín Vogue CS a moderovat ji bude supermodelka Karolína Kurková. Konference s titulem Future World: Longevity se bude věnovat udržitelnosti, inovaci, dlouhověkosti a spokojenému životu.

Mezi mluvčí, kteří na celodenní akci vystoupí, patří kupříkladu

  • podnikatel Burak Öymen, spolumajitel luxusního konceptu Harvest Kaplankaya, a jeho manželka, modelka a filantropka Tereza Maxová,
  • lékařka Iva Holmerová, garantka studijního oboru Longevity Studies na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy,
  • výživová poradkyně Gabriela Peacock, autorka knihy Úžasnější za dva týdny.

Konference se koná pod záštitou profesorky Mileny Králíčkové, rektorky Univerzity Karlovy, a ve spolupráci s Fakultou humanitních studií.

Vstupenky jsou již nyní v prodeji na webu Vogue-live.cz.

Celodenní program nabídne přednášky, rozhovory před publikem i panelové diskuze. Hosté budou mít také výjimečnou možnost seznámit se s vystupujícími osobně a navázat cenné nové kontakty.

Tisková zpráva z 16. ledna 2023

Mezinárodní projekt pomáhá seniorům, aby se necítili osaměle


Mezinárodní projekt RECETAS motivuje seniory v Česku i v zahraničí, aby společně trávili volný čas. Vědci chtějí pomoci lidem, kteří se cítí osaměle, aby navázali nová přátelství a zlepšila se kvalita jejich života. Projekt v Česku vede tým Studií dlouhověkosti Univerzity Karlovy. Nyní hledají účastníky pro další fázi projektu ve věkové kategorii 65+, kteří by se rádi zapojili do společných aktivit v přírodě.

Koordinátoři projektu chtějí motivovat seniory, kteří se cítí osaměle, aby trávili volný čas společně v přírodě. Organizují pro ně společné procházky, cvičení nebo a další aktivity v přírodě. "Osamělost je velmi subjektivní pocit. Osaměle se může cítit i ten, kdo má rodinu a vídá se pravidelně s příbuznými. V rámci projektu chceme zjistit, zda by lidem ve věku 65+ pomohlo, kdyby měli možnost zapojit se do společných aktivit v rámci své obce. Předpokládáme, že během setkání mohou navázat nová přátelství a může se zlepšit kvalita jejich života. Pokud se tato teorie potvrdí, pak chceme iniciovat začlenění těchto aktivit pro starší lidi do nabídky veřejného zdravotnictví. Praktický lékař by seniorovi doporučil, kde se v blízkosti jeho bydliště konají podobné akce," říká lékařka Iva Holmerová z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, které v Česku koordinuje projekt RECETAS.

Pilotní část projektu se konala vloni na jaře v Praze, a souběžně v Barceloně, Helsinkách, Melbourne, Marseille a Cuence (Ekvádor). V Praze se skupina 15 seniorů zúčastnila čínského typu cvičení Čchi-Kung, procházky v okolí Pražského hradu, návštěvy botanické zahrady a grilování. Jednou z účastnic projektu byla osmdesátiletá Anna Ludvíková. "V mém věku už je docela obtížné sehnat kamarády - vrstevníky. Tohle byla dobrá příležitost, jak poznat nové lidi a něco zajímavého zažít. Jen bych asi pro příště změnila pořadí. Začínali jsme totiž cvičením, u něj se toho moc nenamluví, zato během grilování je mnohem víc příležitostí si s někým popovídat," říká Ludvíková a dodává, že by rozhodně účast v projektu doporučila svým přátelům.

Závěrečná fáze pilotní části projektu byla zaměřená na zpětnou vazbu od účastníků, která vědcům přinesla důležité poznatky pro další fázi výzkumu. Podle Vlaďky Dostálové, vedoucí výzkumné části projektu RECETAS, bylo pro účastníky pilotní části projektu z počátku obtížné mluvit o pocitech osamělosti před ostatními. "V Česku nejsme moc zvyklí řešit něco takhle osobního veřejně, zato například ve Finsku s tím senioři takový problém neměli. Nyní máme před sebou další fázi pětiletého projektu. Po celý rok 2023 se do našeho projektu může přihlásit každý, komu je 65 +, bydlí v Praze a jejím okolí, zažívá občas pocity osamělosti a je schopen se sám dopravit na místo srazu, kde budou aktivity probíhat. První setkání zorganizujeme v únoru a v březnu, poté vyhodnotíme výsledky a budou následovat další aktivity. Zájemci se mohou hlásit na email: recetas.praha@seznam.cz nebo na telefonicky na čísle: 776 630 431.Pro účastníky jsme připravili zdarma zajímavou sérii akcí po celé Praze. Věříme, že jim přinesou radost i užitek pro jejich zdraví. Jsme rádi, že jim účast v tak zajímavém projektu můžeme nabídnout." říká Vlaďka Dostálová.

Fotografie z pilotní fáze projektu v tiskové kvalitě zde: https://www.cello-ilc.org/fotogalerie/

Kontakty:

Blanka Novotná - PR manažerka projektu RECETAS

Email: blanka.novotna24@seznam.cz

Tel.: 608 448 834

Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče

https://www.cello-ilc.org/recetas/

Tisková zpráva 6. května 2021


Osamělost ovlivňuje délku života

Aktivity v přírodě ovlivňují duševní zdraví starších lidí


Místo receptu RECETAS: Mezinárodní projekt zkoumá vliv aktivit             v přírodě na duševní zdraví starších lidí

Může předepisování společenských aktivit v přírodě omezit pocity osamělosti starších lidí a zlepšit tak kvalitu života v městském prostředí? To bude zjišťovat projekt RECETAS (Re-imagining Environments for Connection and Engagement: Testing Actionsfor Social Prescribing in Natural Spaces).


Na mezinárodním výzkumném projektu financovaném z programu Horizon 2020 se podílí 13 organizací pod vedením barcelonské ISGlobal. Jednou z institucí zapojených do projektu je i Fakulta humanitních studií UK, kde se projektu věnuje výzkumný tým pod vedením doc. Ivy Holmerové. Ta na FHS UK založila       a vede Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče (CELLO).


Osamělost ovlivňuje délku života

Sociální předepisování je vlastně doporučení a vysvětlení, jak si člověk vlastní aktivitou může pomoci a zlepšit tak vlastní zdraví a pohodu. Vyžaduje větší úsilí než napsání receptu, ale ukazuje se, že je zřejmě i účinnější. Projekt RECETAS bude zkoumat, jak sociální předepisování aktivit v přírodě může zmírnit osamělost, kterou obyvatelé města často zažívají. Ještě před vypuknutím pandemie COVID-19 uvádělo více než 75 milionů Evropanů, že se setkávají s rodinou nebo přáteli nanejvýš jednou za měsíc a 30 milionů z nich uvedlo, že se často cítí osaměle. Výsledky výzkumů ukazují, že osamělost zkracuje délku našeho produktivního života a její negativní dopad na zdraví může být srovnatelný s kouřením či nadváhou. Ale je tu dobrá zpráva: osamělost lze řešit! Příroda v blízkosti velkých měst i v nich samotných může totiž zlepšovat zdraví  i sociální interakce. Proto jsou pro města důležité investice do zlepšení přírodního prostředí a vytváření zelené infrastruktury. Potřebujeme zmírnit negativní dopady urbanizace, a to zejména ve složitých dobách, jak ukázala i pandemie COVID-19.


Zmínění tlaku na zdravotnické systémy

V rámci projektu RECETAS vznikne šest studií v šesti městech: Barceloně, Marseille, Praze, Helsinkách, Cuence (Ekvádor) a Melbourne. Studie přinesou, jak věří výzkumníci, další důkazy, které prokazují vliv psychosociálního působení, jež vychází z přírody a jejích zdrojů. Projekt se rovněž zaměřuje na to, jak prostřednictvím aktivit v přírodě zlepšit zdraví          a životní pohodu starších lidí. Tato zdánlivě jednoduchá řešení pak mohou pomoci zmírnit tlak na přetížené zdravotnické systémy. "Projekt přináší důležité téma zejména do našeho prostředí. Příliš zatím spoléháme na moderní medicínu a málo na vlastní schopnosti při péči o sebe a prevenci. Přitom obojí je pro naše zdraví velmi důležité," vysvětluje Iva Holmerová. Jill Litt, výzkumnice z ISGlobal a vedoucí projektu k tomu doplňuje: "Do projektu zapojíme i veřejnost. Budeme provádět například analýzu sociálních sítí, studii ekonomické proveditelnosti a mnoho dalších aktivit".


O projektu:

Pro projekt RECETAS je zásadní interdisciplinární přístup, v němž spojují své síly odborníci z různých oblastí jako je veřejné zdraví, psychologie, antropologie, klinická medicína, inženýrství, ekonomika, obchod, či právo. Projekt RECETAS právě začal a potrvá pět let. Je podpořen grantem ve výši 5 milionů euro v programu Horizon 2020 Evropské unie.


Instituce zapojené do projektu:

  • Agence des Villes et Territoires durables en Mediterranée AViTeM (Francie)

  • Agència de Salut Pública de Catalunya (Španělsko)

  • Aketh Investments Services (Španělsko)

  • Assistance Publique Hôpitaux de Marseille (Francie)

  • Barcelona Institute for Global Health ISGlobal (Španělsko)

  • Fakulta humanitních studií UK (Česká republika)

  • Fundació Salut i Envelliment UAB (Španělsko)

  • Private University forHealthSciences, Medical Informatics and Technology (Rakousko)

  • RMIT University (Austrálie)

  • University of Cuenca (Ekvádor)

  • University of Helsinki (Finsko)

  • University of the WestofEngland (Velká Británie)

  • Visible Network Labs (USA)


O Centru pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK (CELLO):

Centrum je interdisciplinárním vědeckým a konzultačním pracovištěm při FHS UK. Zabývá se problematikou péče, dlouhověkosti, etiky péče a dis/ability a přispívá k jejich poznávání. Propojuje výzkum s praxí, zapojuje studenty, pečující, pracovnice, pracovníky, klientky a pacienty sociálních a zdravotních služeb. Tým centra se podílí na vzdělávání odborníků v oblasti dlouhodobé péče, geriatrie a gerontologie a etiky péče. Přispívá k tvorbě politiky a veřejné diskusi v oblasti sociální a zdravotní péče. CELLO je členem globální sítě výzkumných center Global Alliance of International Longevity Centres, tým centra dlouhodobě spolupracuje s Gerontologickým centrem, Českou alzheimerovskou společností              a Alzheimer Europe.


Webové stránky CELLO: https://cello-ilc.fhs.cuni.cz


Kontakty

  • Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D,

    Garant CELLO FHS UK, proděkanka FHS UK, E: iva.holmerova@ fhs.cuni.cz

  • Mgr. Michal Jan Karľa, Ph.D., Oddělení pro vědu a výzkum FHS UK,

    E: michal.karla@fhs.cuni.cz

  • Mgr. Alžběta Bártová, CELLO FHS UK, E: alzbeta.bartova@gmail.com

  • Filip Poštulka, mediální zástupce FHS UK, M: +420 724 104 295, filip.postulka@fhs.cuni.cz


Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává autorská práva Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno